A háztartásban használt melegvíz előállítása az egyik legkevesebb pénzt nyelő kiadás, mégis érdemes a leggazdaságosabb megoldást választani a HMV előállítására. A napkollektor beruházási költsége ugyan magasabb – mint pl. a gázkazáné – de hosszútávon a havi rezsi olcsó, és biztonságos. A szkeptikusoknak akik szerint „télen nem működik a napkollektor”, azt tudjuk mondani, hogy azért van erre is jó megoldás. A hőszivattyú, amivel a téli fűtést biztosítjuk, kicsi odafigyeléssel és pontos méretezéssel alkalmassá tehető, hogy a melegvíz ellátás elégséges és folyamatos legyen.
Melegvíz készítése gazdaságosan
Az ivóvíz melegítésére szolgáló napenergiát termelő rendszerek már régóta ismertek, bár nagyon leegyszerűsített formában. A tetőn vagy az udvari medence mellett feketére festett lemezhordók, mint zuhanyvíz-tárolók még az 1980-as években is elterjedtek voltak, rengeteg helyen találkoztunk vele görögországi túrázásaink során.
Napjainkban az ivóvíz fűtésére szolgáló napkollektor rendszerek technikailag fejlettek, nagyon megbízhatóak és sokkal hatékonyabbak, mint elődeik.
A melegvíz fűtésének napkollektor rendszerrel való támogatása többek között azért is értelmes, mert a melegvíz iránti igény az év folyamán többé-kevésbé állandó, így a szükséges mennyisége könnyen tervezhető.
A napkollektoros rendszer méretezése
Annak érdekében, hogy a napkollektoros rendszert helyesen lehessen megtervezni, tudni kell a meleg víz iránti igényt a háztartásban. Minél jobban alkalmazkodik a szolár kollektoros rendszer az igényekhez, annál hatékonyabban képes működni:
– A túlméretezett rendszer magas beruházási költséggel jár, többlet melegvizet pedig nem lehet felhasználni.
– Ha a rendszer túl kicsi, és a HMV tároló tartály nem elég nagy, gyakrabban kellene azt újra felmelegíteni.
A napszolár rendszer méretezéséhez a kollektor felületet és a tárolótartály méretét a melegvíz igény alapján kell megtervezni.
A melegvíz-szükséglet kiszámítása
A HMV igény számításának számos módja van. Körülbelül útmutatásként átlagosan 40-50 liter/fő melegvíz igényt adunk 50°C-on. (Háztartásonként ez a mennyiség változó lehet.)
A számításakor figyelembe kell venni olyan eszközöket is, mint pl. a mosógép vagy a mosogatógép, amelyek olcsón üzemeltethetők a naprendszer meleg vízével. (Ellenőrizni kell, hogy a készülék alkalmas-e a melegvíz-csatlakozásra.)
Fontos szempont lehet, hogy az állandó létszám mellett a gyakori családlátogatások, a további családtervezés vagy az esetleges albérletbe adás megnövelhetik a meleg víz iránti igényt közép- és hosszú távon.

A napkollektor mérete
A napkollektor rendszer mérete, melegvíz készítés gazdaságosan
(a felületet és a tárolási térfogat alapvetően a következő tényezőktől függ)
- a napi felhasználók száma
- további szükségleti tényezők (melegít-e mosó- és/vagy mosogatógépet
- a család jövőbeni gyarapodása
- a napkollektor típusa (sík- vagy vákuumcsöves)
- a napkollektor felülete
Napkollektor felület számítása
Alapvetően döntést kell hozni sík- vagy vákuumcsöves kollektorok között.
– A sík kollektorok kiválasztásakor fejenként 1,5 négyzetméternyi kollektor felület elegendő.
– Kollektor csöves (hatékonyabb!) rendszer esetén 1 négyzetméter felülettel számolunk.
Négyszemélyes háztartásnál ez négy és hat négyzetméter közötti kollektor felületet jelent. (Kelet-nyugati tájolásnál a területet körülbelül 20% -kal meg kell növelni.)
Számítások szerint napkollektorokkal 60-70% körüli megtakarítás érhető el, egész évre vetítve. Ez a szám májustól szeptemberig tartó időszakban 100% -os megtakarítást eredményezhet.

Számítások szerint napkollektorokkal 60% körüli megtakarítás érhető el. Ez a szám májustól szeptemberig tartó időszakban 100% -os megtakarítást eredményezhet. A vákuumcsöves napkollektor akár 30%-kal is több napsugarat képes összegyűjteni a sík kollektorhoz képest.
HMV tároló mérete, szerepe
Fontos szerepet játszik a melegvíztároló (indirekt tároló) abban, hogy a nyári napsugárzás ingadozását áthidalja.
A tároló vizét a napkollektoros rendszer melegíti, ha süt a nap. Ha a napenergia nem elegendő a használati melegvíz igény kielégítésére, a Chofu hőszivattyú automatikusan elindul, és biztosítja a kívánt hőmérsékletet a HMV tároló tartályában.
A használati melegvíz tárolók tárolókapacitása a felhasználók számától és a napi melegvíz szükséglettől függ. Személyenként kb. 50-70 literes tárolókapacitás szokásos a fürdővíz melegítésére szolgáló napkollektoros rendszereknél számolni, vagyis a kb. 300 literes tároló tartály elégséges egy négyszemélyes háztartás melegvíz-igényéhez.
Napkollektoros rendszerek és hőszivattyú kombinációja
A hőszivattyúk és a napkollektoros rendszerek kombinációja tökéletes egy jól szigetelt házban.
Itt valósulhat meg a melegvíz készítés gazdaságosan elvárás a meg egyszerűbben: a kettő kombinációjának esetén további kiegészítő berendezés a HMV előállításához nem kell!
Mivel a hőszivattyú egyébként is fűti (ha kell hűti) a házat, ez azt is jelenti, hogy száz százalékban megújuló energiákat használunk fűtésre és melegvíz készítésére.
A hőszivattyúnak és a napkollektor rendszernek egyaránt van hőcserélője a puffer tárolóban. A felső hőcserélőt a Chofu hőszivattyú látja el melegvízzel, az alsót a napkollektor fűti.
A HMV indirekt tároló méretezésével kapcsolatban találtunk a neten egy rendkívül jól körül írt cikket Joó Renátó tollából. A cikkben ír a tároló méretezéséről, a cirkulációs rendszerről, a tároló hőmérsékletéről, a legionella elleni védelemről, a hőcserélők méretezéséről és még sok fontos és hasznos információt oszt meg az olvasókkal. A cikk itt érhető el, köszönjük a szerzőnek!
Véleménye van a leírtakkal kapcsolatban?
Kérjük, ossza meg velünk és az oldal látogatóival.
Engedéllyel felteszünk a BLOG oldalra minden dicsérő és építő jellegű írást, mert a valódi tapasztalatánál nincs relevánsabb vélemény! info@chofu-hoszivattyu.hu
KÖSZÖNJÜK!