A hőszivattyúk 45 fok alatti előremenő hőmérsékleten üzemeltethetők a leghatékonyabban. Erre legalkalmasabb a sugárzó hőleadást biztosító padló- fal- és mennyezetfűtés, tökéletes lehet még a fan coil-os rendszer is. Bemutatjuk, milyen lehetőségei vannak a fűtési rendszer előremenő hőmérsékletének csökkentésére, miként lehet a hőszivattyú üzemeltetése gazdaságosan kivitelezhető.

Mennyi az optimális hőmérséklet a hőszivattyú üzemeltetéséhez?

Mi az előremenő hőmérséklet?

Az előremenő hőmérséklet a fűtővíz hőmérséklete, miután azt a Chofu hőszivattyúval felmelegítetjük. Az előremenő hőmérsékletre felmelegített fűtővíz ezután csöveken, puffer tárolón, hidraváltón vagy hőcserélőn keresztül a lakás szobáiba kerül. Minél magasabb az előremenő hőmérséklet, annál több energiát kell a fűtési rendszernek felhasználnia ennek a hőmérsékletnek a létrehozásához. (1 plusz fok hőmérséklet emelése kb. 6% többlet energiát igényel.)

Az előremenő hőmérséklet ellentéte a visszatérő fűtővíz hőmérséklet. A fűtővíz visszatérő hőmérsékletét befolyásolja, hogy a hőleadó mekkora mennyiségű hőt von el a fűtővízből. A visszatérő víz visszakerül a hőszivattyúba és ismét felfűti azt.

Milyen előremenő hőmérsékletig van értelme hőszivattyút szerelni?

Egy hőszivattyú általában még 50 fokos fűtési előremenő hőmérsékletig hatékonyan üzemeltethető. Ha szeretné tudni, hogy ez az előremenő hőmérséklet fedezi-e fűtési igényeit, van egy egyszerű teszt, amelyet egy hideg téli napon el kell végeznie:

Állítsa be a meglevő kazán előremenő hőmérsékletét 50 fokra, és nyissa ki az összes radiátor termosztátját. Ha a lakótér kellően meleg, akkor fűtési rendszere alkalmas hőszivattyú beépítésére.

Az előremenő hőmérsékleten kívül azonban a fűtési terhelés, a szigetelési színvonal és a meglévő fűtési rendszerének kora is meghatározza, hogy a hőszivattyú telepítése ésszerű és gazdaságos megoldás-e.

Hőszivattyú üzemeltetése gazdaságosan

(Természetesen a fenti képpel ellentétben a padlófűtésbe – közvetlenül. – nem engedünk 45°C -os fűtővizet (de pl. a puffer tárolóba igen), így a visszatérő víz hőmérséklete sem 35 fokos!)

Az előremenő hőmérséklet befolyásolja a hőszivattyú energiafogyasztását

A hőszivattyúk a környezeti hőt használják fel fűtésre, és ezt elektromos áram segítségével emelik a fűtéshez szükséges előremenő víz hőmérsékletre. A hőszivattyú energiafogyasztása tehát a hőforrás (Chofu hőszivattyúnál levegő) és a fűtővíz közötti hőmérséklet-különbségtől függ. Minél nagyobb a hőmérséklet-különbség, annál több áramra van szüksége a hőszivattyú kompresszorának.

Mivel a felhasznált környezeti h hőmérséklete nem befolyásolható, a hőszivattyú előremenő hőmérsékletét a lehető legalacsonyabb szinten kell tartani. Egy fokkal magasabb előremenő hőmérséklet jelentős plusz energiaigényt jelent a hőszivattyú számára. Ha az előremenő hőmérséklet 5 Celsius fokkal csökken, az elektromos áram fogyasztás akár 10-15%-kal is csökkenhet.

Így csökkentheti az előremenő hőmérsékletet

A MEGFELELŐ RADIÁTOROK

A sugárzó fűtési rendszerek, mint például a padlófűtés, 30-35 fokos alacsony előremenő hőmérséklettel működnek, ezért ideálisak hőszivattyú üzemeltetésére. Természetesen csak akkor, ha az épület szigetelése az előírásoknak megfelelő színvonalú. A rosszul szigetelt régi épületekben a külső falakon keresztül olyan nagyok a hőveszteségek, hogy a padlófűtést magas előremenő hőmérséklettel kellene üzemeltetni. A magas előremenő hőmérséklet azonban jelentősen csökkenti a padlófűtés hatékonyságát, és tönkre teheti a burkolatot!

A padlófűtés alternatívája a radiátor. A radiátorok olyan falra szerelt fűtőegységek, amelyek hőt bocsátanak ki a helyiségbe. Magasabb előremenő hőmérsékletet igényelnek, mert kisebb felületen adják le a fűtési energiát, ezért kevésbé alkalmasak hőszivattyú üzemeltetésére. Ha radiátorai előremenő hőmérséklete 50 fok alatt van, akkor is lehetséges a hőszivattyús fűtési megoldás. Kérésre kiszámoljuk Önnek, lehetséges-e radiátorral a hőszivattyú üzemeltetése gazdaságosan. (Kérdése van?Lépjen kapcsolatba velünk.)

CSÖKKENTSE A HÁZ FŰTÉSI IGÉNYÉT

Az épület alacsony fűtési igénye csökkenti a fűtés előremenő hőmérsékletét, mivel kevesebb energiát kell leadni a radiátoron keresztül. A ház hőigényének csökkentése érdekében minimalizálni kell a külső hőveszteséget.

A régi épületeknél költséghatékony megoldás a modern nyílászárók alkalmazása, valamint a legfelső emeleti mennyezet szigetelése. Ha azonban csak az ablakokat cserélik ki, akkor ügyelni kell arra, hogy az épületben lévő nedvesség továbbra is el tudjon távozni. A homlokzat külső szigetelése hatékonyabb, de drágább is. Emellett a ház szellőzési veszteségei csökkenthetők például hővisszanyerős szellőztető rendszer kiépítésével.

Mit tehetek, ha az előremenő hőmérséklet nem csökkenthető?

MAGAS HŐMÉRSÉKLETŰ HŐSZIVATTYÚK

Ha az előremenő hőmérséklet nem csökkenthető, lehetőség van magas hőmérsékletű hőszivattyú beszerelésére. Ezek magas, 70-80 fokos előremenő hőmérsékletet is generálhatnak. A magas hőmérsékletű hőszivattyúk legelterjedtebb típusa kétciklusú eljárással működik. Vannak szén-dioxiddal vagy fűtőgázzal működő magas hőmérsékletű hőszivattyúk is.

A magas hőmérsékletű hőszivattyúk valamivel kevésbé hatékonyak, mint a normál hőszivattyúk, és drágábbak a beszerzésük. Ezért érdemes összehasonlítani a magas hőmérsékletű hőszivattyú költségét egy alternatív fűtési rendszer kiépítésének költségével.

A HŐSZIVATTYÚ MŰKÖDTETÉSE GAZDASÁGOSAN

Alternatív megoldásként a hőszivattyút „bivalens” módban, azaz egy második hőtermelővel is üzemeltetheti. Ez hideg napokon kapcsol be, amikor magas előremenő hőmérsékletre van szükség. Amennyiben a hőszivattyúnak csak kis hőmérséklet-különbségeket kell leküzdenie, hatékonyabban működik.

A legelterjedtebb a fűtőelem (fűtőpatron van beépítve a puffer tárolóba) és a hőszivattyú kombinációja. A fűtőrúd magas költségek mellett, 100%-os villamos energiával termel hőt, de csak az év néhány nagyon hideg napján használják. Ez a megoldás mégis költséget takarít meg és hatékony, mert nincs szükség túlméretezett, magas hőmérsékletű hőszivattyú használatára. Meglévő gázkazán és hőszivattyú kombinálása is lehetséges.

Azt sajnálkozva, de határozottan kijelenthetjük: jóval 50 fok feletti előremenő hőmérséklet esetén a hőszivattyú üzemeltetése nem a leggazdaságosabb megoldás. A hőszivattyúk másik környezetbarát alternatívája lehet a gázfűtés beépítése napenergiával kombinálva.

Hőmérséklet mérők

Még mindig bizonytalan?

Nem biztos abban, hogy a hőszivattyú megfelelő-e az Ön házához? Ne töprengjen tovább. Hadd készítsünk Önnek egy ingyenes kezdeti ajánlatot, és ezután tájékoztatjuk, hogy ajánljuk, vagy sem a hőszivattyú beszerelését.

Hőszivattyú üzemeltetése gazdaságosan: Véleménye van a leírtakkal kapcsolatban?

Kérjük, ossza meg velünk és az oldal látogatóival.
Engedéllyel felteszünk a BLOG oldalra minden dicsérő és építő jellegű írást, mert a valódi tapasztalatánál nincs relevánsabb vélemény! info@chofu-hoszivattyu.hu
További információ a téli témához itt:

KÖSZÖNJÜK!