Elmúlt a nyár, ami azt jelenti, hogy ideje váltani a hűtésről a fűtésre! A hőszivattyú felkészítése télre azt jelenti, hogy továbbra is ugyanazokra a berendezésekre támaszkodik a fűtés esetén, mint a nyári hűtéskor. Ennek ellenére – vagy éppen ezért – szánjon időt arra, hogy előkészítse a hőszivattyúját a télre, így függetlenül attól, hogy milyen hideg van kint, biztosan élvezni fogja a kellemes meleg belső teret.
A japán Chofu inverteres hőszivattyú az egyetlen a piacon, amely dokumentáltan -30°C-ban is működik, és 54 °C-os fűtővizet képes előállítani, mindenféle kiegészítő villamos fűtőpatron nélkül!

Hőszivattyú felkészítése télre?

Néhány egyszerű tipp, és nyugodtan várhatja a telet:

Megelőző karbantartás ütemezése:

Hagyományos kazánok (gáz-, olaj, villany, stb..) esetében a lakástulajdonosoknak azt tanácsolják, hogy fűtési szezon előtt nézzék (nézessék) át a fűtési rendszerüket. Mivel a hőszivattyú egész évben szabályozza az otthona kényelmét, évente kétszer kell ütemezni a megelőző karbantartást. Így mindig csúcson dolgozik, csökkenti a közüzemi számlákat és csökkenti a szezonközi meghibásodás kockázatát.

Védje a hőszivattyút a téli időjárástól:

Minden évszakban a hőszivattyúnál a levegőnek akadály nélkül kell keringeni. A Chofu hőszivattyúnál „gyári” előírás, hogy az elpárologtató nem lehet 20 cm-nél közelebb a mögötte levő faltól. Ugyan így fontos, hogy a „hóhatár” minimum 40 cm legyen, tehát ilyen magasan kell a hőszivattyút elhelyezni a talajtól.

A levegő-víz hőszivattyút – kialakítása okán – nem kötelező burkolattal védeni. Ennek ellenére fel lehet szerelni egy előtetőt, amely megóvja a hőszivattyút a tetőről lehulló hótól és jégtől. Elhelyezése azonban ne csökkentse a hőszivattyú teljesítményét. Kapjon hátulról megfelelő mennyiségű levegőt (min. 20 cm a faltól), és tudja akadály nélkül „kifújni” a levegőt.

Hőszivattyú téli védelem

Változtassa meg a termosztátot „fűtési” üzemmódra:

A hőszivattyú belsejében lévő váltószelep ennek megfelelően reagál, és fűtési módban kezd dolgozni. A kültéri egység előtt állva a ventillátor a környezeti hőnél alacsonyabb hőmérsékletű levegőt fúj. A lakás belseje felé pedig meleg fűtővizet (max 60 °C) küld, így melegíti a lakást az elvárt hőmérsékletre.
(Nem szabad elfelejteni: minél alacsonyabb hőmérsékletű fűtőfolyadékkal melegítjük a lakás hőleadóit, annál alacsonyabb költséggel kell számolnuk a villamosenergia kifizetésekor.)

Fűtőszál ellenőrzése:

A hőszivattyúról „leváló” kondenzvíz fagypont alatt ráfagyhat a berendezés alsó felére, és ez rengeteg baj forrása lehet (ventillátor lapát törés, stb…). Ennek megakadályozására ki kell venni a nyári vízelvezető műanyag könyököt, és ellenőrizni kell a hőszivattyú alsó lemezére erősített fűtőszál működését (programból állítható).

Üzemeltetési tippek a hidegebb hónapokra

Ügyeljen a leolvasztási ciklusra:

A levegőben lévő pára lecsapódhat és megfagyhat a hőszivattyú elpárologtatóján. Amikor ez megtörténik, az érzékelő automatikusan kapcsolja a leolvasztási ciklust, amely hőt bocsát ki a jég olvadására a hátsó bordás felületre. Ebben az esetben erős párát, láthatunk, esetleg „sipító” hang is hallható. Ez teljesen normális működés, és nem kell aggódni.
FONTOS! Ne próbálja meg a hőszivattyúra fagyott jeget erőszakkal eltávolítani, mert sérülést okozhat a kültéri hidraulikai rendszerben!

Ellenőrizze időnként a szűrőt:

A hőszivattyús szekunder rendszerből fokozatosan válnak le apró részecskék, amit a hőszivattyú előtt, a visszatérő szakaszba beépített szűrő „megfog” (mágneses iszapleválasztó, integrált szűrős golyóscsap, stb…). A szűrő tisztítása időnként szükségessé válik, ne feledkezzen meg róla!

Biztosítsa az akadálytalan hőleadást:

Ahhoz, hogy minden szobában egyenletes fűtés legyen, győződjön meg arról, hogy a bútorok és szőnyegek soha nem blokkolják a a tökéletes hőleadást. Ne legyen burkolat a radiátor előtt, kerülje a szőnyeget a padlófűtésnél, falfűtés esetén ne legyenek bútorok a fűtési felület előtt.

Egyenletes hőleadás, éjjel-nappal:

A hőszivattyús rendszerek sajátossága, hogy „lomhább”, mint pl. a gáz- vagy elektromos kazán fűtés. Ezért azt javasoljuk a hőszivattyút használóknak, hogy ne próbáljanak rezsit csökkenteni azzal, hogy éjszakára alacsonyabbra állítják a termosztátot, mert a helyiség „visszamelegítése” több energiába kerül, mint az egyenletes hőn tartás.

Véleménye van a leírtakkal kapcsolatban?

Kérjük, ossza meg velünk és az oldal látogatóival.
Engedéllyel felteszünk a BLOG oldalra minden dicsérő és építő jellegű írást, mert a valódi tapasztalatánál nincs relevánsabb vélemény! info@chofu-hoszivattyu.hu
További információ a téli témához itt:

KÖSZÖNJÜK!