A levegő-víz hőszivattyúk működésének feltétele, hogy megfelelő körülményeket biztosítunk számukra. Az egyik legfontosabb – és azonnal látható – alkatrész az elpárologtató. Amikor szükséges, a laikusok számára is könnyen elvégezhető feladat az elpárologtató tisztítása.

Mi a szerepe az elpárologtatónak?

Hőszivattyú elpárologtató

A levegő-víz hőszivattyú 75% környezeti energiát + 25% villamosenergiát felhasználva készíti el a fűtésre használt melegvizet.
1.) A hőszivattyú zárt körében hűtőközeg kering
2.) Az elpárologtatóba porlasztva kerül a hűtőközeg (klímagáz, amely alacsony hőmérsékleten elpárolog). Ez a hideg közeg felveszi a környezet „melegét”, amely akár -30 °C is lehet a Chofu hőszivattyúknál. (Ekkor a klímagáz természetesen még hidegebb!
3.) A kompresszorban ez a hideg közeg – nyomás alatt – felmelegszik, és ismét folyadék formában belekerül a lemezes hőcserélőbe.
4.) A hőcserélőben a forró fűtőközeg átadja a melegét a hőcserélő másik oldalában keringő fűtővíznek.

És mivel a fenti folyamat gyorsan és sokszor megismétlődik, a lakásunk felmelegszik.

Hőszivattyú hátsófali alkatrésze az elpárologtató, amit néha tisztítani kell!

Elpárologtató tisztítása

Mire kell figyelni?

Fűtési idényben az elpárologtatót „befúvó” hó (régen láttunk erre példát) okozhat gondot, és a lamellákra rárakódó jég.

Erre a feladatra a gyártók alaposan felkészültek, és az elpárologtató tisztítása automatikusan megtörténik.
Amennyiben az automatika elfelejti leolvasztani a lamellákról a jeget (pl: áramszünet esetében), az újraindítás után akár kézi megoldást is választhatunk és a forszírozott leolvasztás letisztítja a jeget a felületről.
FIGYELEM!
A bordákról tilos „levésni” a jeget!!!

Hűtési mód idején az elpárologtatóra rakódott szennyeződést nehezebb letisztítani

Tavasszal és ősszel nagyon ritkán, nyáron viszont több alkalommal el kell indítani a hőszivattyú, és hűteni kell vele a lakást.
A hőszivattyú ventillátora a hűtési ciklusban is töménytelen mennyiségű levegőt szív át az elpárologtató lamellái között, és eközben a lamellákhoz szívja a virágport, falevelet, vagy a legnagyobb ellenséget, a nyárfa virágát.

Ezek aztán tökéletesen „átláthatatlanná” teszik a lamellák közét, és a levegő is nehezen talál utat magának. Amennyiben az áramló levegő nem tudja átvenni az elpárologtatóban felforrósodott klímagáztól a meleget, akkor a lakás hűtésének hatásfoka erősen romlik, és jelentősen megnő az áramszámla!

Az elpárologtató tisztítása

A vízzel történő tisztítás előtt a hőszivattyút áramtalanítani kell!

Az elpárologtató tisztítása – egy elhanyagolt felületnél – időigényes. Megfelelő tisztítóhab felhordása után vízzel lehet lemosni. Vigyázni kell, hogy a lamellák anyaga alumínium, sűrűn egymás mellett elhelyezkedő vékony lapkákból áll. Puha fogú fésűvel, vagy kefével lehet segíteni a tisztítási folyamatot.
(A nyárfás területen hetente kell megvizsgálni, hogy szükséges.e takarítás.)

Néhány angol nyelvű oldalon olvasható, hogy az elpárologtató tisztítása elhanyagolható feladat, azzal magyarázva, hogy a koszos lamellákban levegő turbolencia keletkezik, ami jobb hőátadást biztosít. Véleményünk szerint ez nem más, mint kattintás vadász bejegyzés, aminek hitelességét semmi nem támasztja alá. (Amennyiben így lenne, a gyártók eleve „koszos” elpárologtatóval forgalmaznák a hőszivattyúkat.)

Véleménye van a leírtakkal kapcsolatban?

Kérjük, ossza meg velünk és az oldal látogatóival.
Engedéllyel felteszünk a BLOG oldalra minden dicsérő és építő jellegű írást, mert a valódi tapasztalatánál nincs relevánsabb vélemény! info@chofu-hoszivattyu.hu

KÖSZÖNJÜK!

További – rendkívül fontos – Chofu hőszivattyús rendszer alkatrészei